Vb.net Programı Sağ Alta Almak

TheConquerer

Katılımcı Üye
31 May 2014
338
0
Selamun Aleyküm, normalde Ders Anlatım konumda açacaktım ama burda daha fazla görülür ve yardımcı olurum diye ayrı açıyorum.

Formumuza eklenecekler;
  1. 1 ContextMenuStrip
  2. 1 Buton
  3. 1 Notifyİcon

aP4k0O.png

ContextMenuStrip'i istediğiniz gibi ayarlayın.

Ardından Notifyİcon'un Properties'ini istediğiniz gibi ayarlayın ama Visible=False olsun.

jzEl5G.png

Properties'den ContextMenuStrip (none) yazan yere ContextMenuStrip1'i seçin.

Butonun kod alanına;
Kod:
 Dim balon As Integer = 20
        Me.Hide()
        NotifyIcon1.Visible = True
        NotifyIcon1.ShowBalloonTip(10)

NotifyIcon'un DoubleClick olayına; (Üstüne çift tıklayın)
Kod:
 Me.Show()
        NotifyIcon1.Visible = False

Jd5P6B.png

Edit ;
Kod:
NotifyIcon'un properties'inde BaloonTipText ve BaloonTipTitle'yi boş bırakırsanız hata verir.

Eğer properties'de yoksa;
NotifyIcon1.ShowBaloonTipTittle="Başlık"
NotifyIcon1.ShowBaloonTipText="Metin"
şeklinde Butona yazın.

Umarım faydalı olmuştur arkadaşlar. Bir teşekkür yeter valla :)

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.