Veri Tabanındaki Şifrelerin Güvenliğini Artırın!

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,116
31
-
Merhabalar. Bu yazıda kendi kullanmış olduğum bir şifreleme taktiğini göstereceğim. Bu şifrenin kırılması için taktiğinin çözülmesi ve ardından özel yazılan bir Brute-Force programı ile kırma denemeleri gerçekleştirmesi gerekiyor. Çünkü piyasadaki MD5 gibi şifre kırma siteleri işe yaramayacak. Yazının devamında mantığını anlayacaksınız.

4dKDtQ.png

Bildiğiniz üzere md5 gibi şifreler geri dönüştürülemeyen şifre türleridir. md5, sha1 vb. şifre kırıcı siteler, daha önce kırılmış olan şifrelerin karşılığını veri tabanında tutar, siz kelimeyi arattığınızda eğer karşılığı kaydedilmişse size sonucu döndürür. Biz veri tabanına şifrelerin md5 halini kaydettiğimizde, kolayca tahmin edilebilir şifre kullanan kullanıcıların veya yönetici şifreleri bu sitelerde kırılabilir.

4dKDtQ.png

Şimdi göstereceğim yöntemde ise bu yöntemi neredeyse imkansız hâle getireceğiz.

Şifremiz "turkhackteam" olsun. PHP dilinde bu şifrelemeyi şu şekil yapacağız (anlaşılır olsun diye adım adım yapacağım yoksa tek satırda da yapabilirim):

GHh5QP.png

6uq8Z0.png

Bu sayede olası bir veri ele geçirme sonucunda saldırgan şifrenin md5 olduğunu zannedip zaman kaybedecek. İşi çözse bile kalan 8 karakteri tahmin edemeyeceği için özel bir Brute-Force yazılımı ile bulmaya çalışacak. Bulamaz çünkü arkasındaki de md5 bir şifreleme yani çok zor işi :)

4dKDtQ.png

Kontrol yaparken da aynı şekilde yapıyoruz. Şifreleyip veri tabanına kaydettiğimizi varsaydığımız şifreyi test amaçlı if else ile kontrol ettiriyorum.

W3T6PQ.png

MoVvff.png

4dKDtQ.png

Tabi farklı yöntemler de mevcut. Mesela üst üste 100 kere 200 kere md5 ile şifreleyen var. İkisini de sırayla kullanan var. Şifreleme içerisine şifreleme kurmuş gibi oluyor :)

CckryH.gif

BADWOLF007

Katılımcı Üye
1 Şub 2015
602
0
Kısa ve mantıklı bir yöntem gibi görünüyor özellikle de arka arkaya şifreleme yöntemi. Gayet sade ve basit bir anlatım olmuş. Harika !

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,116
31
-
Elinize sağlık hocam +++

Kısa ve mantıklı bir yöntem gibi görünüyor özellikle de arka arkaya şifreleme yöntemi. Gayet sade ve basit bir anlatım olmuş. Harika !

Elinize sağlık hocam

eline sağlık hocam

Ellerine sağlık :)

Teşekkür ederim :)

Peki ya bu korunmayı nasıl kırabilir bunun hakkındada konu gele bilir mi ?

Maalesef neredeyse imkansız. Bu şifreyi kırabilmenin tek yolu, Brute-Force yöntemi. Bunun için de önce nasıl bir yol izlediğimizi bilmesi gerekiyor. Eğer benim gibi ama farklı bir yöntem kullandıysan (daha önce forumlarda vb. paylaşılmamış) saldırganın yöntemi farketmesi imkansız. Kodları görmesi lazım. Bir şekilde yöntemi öğrendikten sonra özel bir program yazıp şifrenin uzunluğuna göre tahminimce 50 yıl kadar uğraşması gerekiyor :)

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.