Windows 10 işletim sistemindeki Internet Explorer Yandex belasından nasıl kurtulabilirim?

kmetin

Uzman üye
10 Tem 2007
1,724
0
istanbul
Internet Explorer

Yandex belasından nasıl kurtulabilirim?
Microsoft, Windows 10 işletim sistemindeki Microsoft Edge tarayıcısının varsayılan arama motorunu Yandex. olarak düzenlemiştir. Eğer varsayılan arama motorunuzu değiştirmek istiyorsanız; Microsoft Edge'de Ayarlar'a girin, Birlikte Aç başlığı altından ''Belirli bir sayfa veya sayfalar'' seçeneğini işaretleyin, altta bulunan Özel seçeneğini seçin ve kutucuğa seçtiğiniz arama motorunun URL'sini girin.

Bu da diğer işletim sistemleri için geçerli olacaktır !!

Yandex, Bütün İnternet Ayarlarımızı Değiştirdi
İnternetten herhangi bir program indirdiğinizde yandex, arada bir yerde bilgisayarınıza kuruluyor. Hatta siz Yandex’in nasıl kurulduğunu anlamıyorsunuz bile. Fakat bütün sorun yandex kurulduktan sonra başlıyor. önce web tarayıcınızdaki anasayfa ayarınız değişiyor. Mesela eğer anasayfam ayarınız
yandex bunu .....yandex.com... olarak değiştiriyor. Tabi sizin bundan haberinizi yok. diğer bir değişiklik ise web tarayıcılarınızın arama motoru ayarı. Çünkü bildiğiniz gibi web tarayıcılarında genellikle google, mynet, bing gibi arama motorları sabittir. işte bu arama motorlarının içine yandex giriyor ve kendisini varsayılan olarak ayarlıyor. Tabi bundan sizin yine haberiniz yok. Diğer bir değişiklik ise web tarayıcınıza yandex toolbarını kuruyor. Yani kısacası yandex sizin web tarayıcınızı tabir-i caizse bir virüs gibi sarıyor ve bütün ayarlara kendini ayarlıyor. Yandex, İnternet Explorerdan Nasıl Kaldırılır?
Öncelikle yandex in internet explorer toolbarını kaldırmalısınız. Bunun içinde;
Başlat / Denetim Masası / Program Kaldır / İnternet Explorer için Yandex Bar (Yandex Bar for İnternet Explorer) uygulamasını kaldırın.
Bunu yapmanıza rağmen yandex web tarayıcınızın ayarlarından tamamen kalkmayacaktır. Bunun için web tarayıcınızda internet seçenekleri bölümünden arama motorları bölümünden yandexi silmeniz gerekiyor.

Yandex Kaldırma / Silme
Yandex kolayca bir kaç adımda kaldırabiliriz. Firefox ve Google Chrome’dan (yandex) kaldırma yollarını aşağıdaki sıralamada uygulayınız.
Google Chrome’de Yandex’i kaldırma :
Sağ üst köşede Anahtalar/Seçenekler/ Ana Sayfam Şu olsun sayfasını istediğinizi yazabilirsiniz.
Bu şekilde yandex’i ana sayfanızdan kaldırmış olursunuz..
Yandex Toolbar Kaldırma :
Denetim Masasına girerek , yandex toolbar’a çift tıklayarak kaldır diyerek bilgisayarınızdan yandex’i kaldırabilirsiniz.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.