Windows 7 İçin Uzak Sunucu yönetim araçları

StarGamer57

Uzman üye
31 Ağu 2014
1,541
27
Ötüken
Windows 7 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları, BT yöneticilerinin Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 veya Windows Server 2003 çalıştırılan bilgisayarlarda yüklü olan rolleri ve özellikleri Windows 7 çalıştırılan bir uzak bilgisayardan yönetebilmelerini sağlar.

**Windows 7 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları YALNIZCA Windows 7’nin Enterprise, Professional veya Ultimate sürümlerini çalıştıran bilgisayarlara yüklenebilir.**

Windows 7 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları, BT yöneticilerinin Windows Server 2008 R2 çalıştırılan uzak bilgisayarlarda yüklü olan rolleri ve özellikleri ve bazı roller ve özellikler için Windows Server 2008 veya Windows Server 2003 çalıştırılan uzak bilgisayarda yüklü olan rolleri ve özellikleri Windows 7 çalıştırılan bir uzak bilgisayardan yönetebilmelerini sağlar. Windows Server 2008 R2’nin Sunucu Çekirdeği veya tam yükleme seçenekleri ve bazı roller ve özellikler için Windows Server 2008 çalıştırılan bilgisayarların uzaktan yönetimi için destek sağlar. Windows Server 2003 işletim sisteminde Sunucu Çekirdeği yükleme seçeneği kullanılamaz, ancak Windows Server 2003’teki bazı roller ve özellikler Windows 7 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları kullanılarak uzaktan yönetilebilir.

Bu özellik işlev olarak Windows Server 2003 Yönetim Araçları Paketi’ne ve Windows Vista Service Pack 1 (SP1) için Uzak Sunucu Yönetim Araçları’na benzer.

Windows 7 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları, Windows 7’nin Enterprise, Professional veya Ultimate sürümlerini çalıştıran bilgisayarlara yüklenebilir. Bu yazılım YALNIZCA Windows 7’nin Enterprise, Professional veya Ultimate sürümlerini çalıştıran bilgisayarlara yüklenebilir; yönetmek istediğiniz hedef sunuculara yüklenemez.
Windows 7 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nın x86 ve x64 tabanlı sürümlerinin her ikisi de yükleme için bu sayfada sunulmuştur. Yönetim araçlarını yüklemeyi planladığınız Windows 7 tabanlı bilgisayarın mimarisine uyan sürümü yükleyin ve kurun.
Windows 7 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları, x64 tabanlı Windows Server 2008 R2 işletim sisteminin Sunucu Çekirdeği veya tam yükleme seçeneklerinde çalışan rolleri ve özellikleri yönetmek için kullanılabilir. Uzaktan yönetim, Windows Server 2008 veya Windows Server 2003 üzerinde çalışan bazı rolleri ve özellikleri desteklemek için de kullanılabilir.
Windows 7 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları, Windows Server 2003 Yönetim Araçları Paketi’ni veya Windows 2000 Server® Yönetim Araçları Paketi’ni çalıştıran bir bilgisayara yüklenmemelidir. Windows 7 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nı yüklemeden önce Yönetim Araçları Paketi’nin veya Windows Vista SP1 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nın tüm sürümlerini bilgisayardan kaldırın.
Bilgisayarda, Windows 7 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nın aynı anda yalnızca bir kopyası yüklü olabilir. Yeni bir paket yüklemeden önce, Windows 7 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nın varolan tüm kopyalarını kaldırın. Buna farklı dillerdeki tüm kopyalar da dahildir.
Windows 7 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nda bulunan araçlar ve bunların desteklendiği işletim sistemleri hakkında ayrıntılı bilgi için Bilgi Bankası makalesi 958830 bakınız..
Windows 7 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nı Yükleme

Yönetim Araçları paketini yüklemek istediğiniz bilgisayarda Administrators grubunun üyesi olmanız ya da yerleşik Administrator hesabını kullanarak bilgisayarda oturum açmanız gerekir.

Önemli: Windows 7 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nı yüklemeden önce Yönetim Araçları Paketi’nin veya Windows Vista SP1 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nın tüm sürümlerini bilgisayardan kaldırın.

1. Windows 7 çalıştırılan bir bilgisayarda, Windows 7 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları paketini Microsoft Yükleme Merkezi’nden yükleyin.

2. Paketin karşıdan yüklendiği klasörü açın ve paketi çift tıklatarak ayıklayın, sonra da Windows 7 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları Kurulum Sihirbazı’nı başlatın.

Önemli: Yönetim Araçları paketini yüklemeye başlamak için Lisans Koşulları’nı ve Sınırlı Garanti’yi kabul etmeniz gerekir.

3. Sihirbazda izlemeniz gereken tüm adımları tamamlayın ve yükleme tamamlandığında sihirbazdan çıkmak için Son’u tıklatın.

4. Sırasıyla Başlat‘ı, Denetim Masası‘nı ve sonra da Programlar‘ı tıklatın.

5. Programlar ve Özellikler alanında, Windows özelliklerini aç veya kapat’ı tıklatın.
2009-10-31-4.png

6. Kullanıcı Hesabı Denetimi tarafından Windows Özellikleri iletişim kutusunun açılmasına izin vermek isteyip istemediğiniz sorulursa Devam‘ı tıklatın.

7. Windows Özellikleri iletişim kutusunda, Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nı genişletin.

2009-10-31-5

8. Yüklemek istediğiniz uzaktan yönetim araçlarını seçin.

9. Tamam’ı tıklatın.

10. Başlat menüsünü, Yönetim Araçları kısayolu görüntülenmiyorsa bu kısayol görüntülenecek biçimde yapılandırın.

Başlat‘ı sağ tıklatın ve ardından Özellikler‘i tıklatın.
Başlat Menüsü sekmesinde Özelleştir‘i tıklatın.
Başlat Menüsü’nü Özelleştir iletişim kutusunda, Sistem Yönetimsel Araçları’na ilerleyin ve Tüm Programlar ile Başlat menüsünde görüntüle seçeneğini belirleyin. Tamam‘ı tıklatın. Windows 7 için Uzak Sunucu Yönetim Araçları tarafından yüklenen ek bileşenlerin kısayolları, Başlat menüsündeki Yönetim Araçları listesine eklenir.
Roller için Uzak Sunucu Yönetim Araçları :

Active Directory Sertifika Hizmetleri Araçları : Active Directory Sertifika Hizmetleri Araçları, Sertifika Yetkilisi, Sertifika Şablonları, Kuruluş PKI ve Çevrimiçi Yanıtlayıcı Yönetimi ek bileşenlerini içerir.

Active Directory Etki Alanı Hizmetleri (AD DS) ve Active Directory Basit Dizin Hizmetleri (AD LDS) Araçları :

Active Directory Etki Alanı Hizmetleri Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları’nı, Active Directory Etki Alanları ve Güvenleri’ni, Active Directory Siteleri ve Hizmetleri’ni, Active Directory Yönetim Merkezi’ni, Ağ Bilgi Hizmeti Sunucusu (NIS) araçlarını, Active Directory için Windows PowerShell modülünü ve Active Directory Etki Alanı Hizmetleri uzaktan yönetimine yönelik diğer ek bileşenleri ve komut satırı araçlarını içerir.

Active Directory Basit Dizin Hizmetleri Araçları, Active Directory Siteleri ve Hizmetleri’ni, ADSI Düzenleyicisi’ni, Şema Yöneticisi’ni ve Active Directory Basit Dizin Hizmetleri’ni yönetmeye yönelik diğer ek bileşenleri ve komut satırı araçlarını içerir.

NIS Sunucusu Araçları, Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları ek bileşeni için bir uzantı ve ypclear.exe komut satırı aracını içerir.

DHCP Sunucusu Araçları : DHCP Sunucusu Araçları, DHCP Yönetim Konsolu’nu ve netsh komut satırı aracını içerir.

DNS Sunucusu Araçları : DNS Sunucusu Araçları, DNS Yöneticisi ek bileşenini ve dnscmd.exe komut satırı aracını içerir.

Dosya Hizmetleri Araçları : Dosya Hizmetleri Araçları aşağıdakileri içerir

Dağıtılmış Dosya Sistemi Araçları, DFS Yönetimi ek bileşenini ve dfsradmin.exe, dfsrdiag.exe, dfscmd.exe, dfsdiag.exe ve dfsutil.exe komut satırı araçlarını içerir.
Dosya Sunucusu Kaynak Yöneticisi Araçları, Dosya Sunucusu Kaynak Yöneticisi ek bileşenini ve dirquota.exe, filescrn.exe ve storrept.exe komut satırı araçlarını içerir.
Paylaşım ve Depolama Yönetimi Araçları, Paylaşım ve Depolama Yönetimi ek bileşenini içerir.
Hyper-V™ Araçları : Hyper-V Araçları, Hyper-V Yöneticisi ek bileşenini ve Sanal Makine Bağlantısı uzaktan erişim aracını içerir.

Uzak Masaüstü Hizmetleri Araçları : Uzak Masaüstü Hizmetleri Araçları, Uzak Masaüstü Hizmetleri Yöneticisi’ni ve Uzak Masaüstü ek bileşenlerini içerir.

Sunucu Yöneticisi : Sunucu Yöneticisi, Sunucu Yöneticisi konsolunu içerir.

Özellikler için Uzak Sunucu Yönetim Araçları :

BitLocker Active Directory Kurtarma Parolası Görüntüleyicisi : BitLocker Active Directory Kurtarma Parolası Görüntüleyicisi aracı, Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) ek bileşeni olan Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları için bir uzantıdır. Bu aracı kullanarak, bir bilgisayar nesnesinin Özellikler iletişim kutusunu açabilir ve ona karşılık gelen BitLocker kurtarma parolalarını görüntüleyebilirsiniz.

Yerine Çalışma Kümelemesi Araçları : Yük Devretme Kümelemesi Araçları, Yük Devretme Kümesi Yöneticisi’ni, Yük Devretme Kümelemesi’ni yönetmek için Windows PowerShell araçlarını ve cluster.exe komut satırı aracını içerir.

Grup İlkesi Yönetimi Araçları : Grup İlkesi Yönetimi Araçları, Grup İlkesi Yönetim Konsolu’nu, Grup İlkesi Yönetimi Düzenleyicisi’ni ve Grup İlkesi Başlatıcı GPO Düzenleyicisi’ni içerir.

Ağ Yükü Dengeleme Araçları : Ağ Yükü Dengeleme Araçları, Ağ Yükü Dengeleme Yöneticisi ek bileşenini, Ağ Yükü Dengeleme’yi yönetmek için Windows PowerShell araçlarını ve nlb.exe ile wlbs.exe komut satırı araçlarını içerir.

SMTP Sunucusu Araçları : SMTP Sunucusu Araçları, Basit Posta Aktarım Protokolü (SMTP) ek bileşenini içerir.

Depolama Gezgini Araçları : Depolama Gezgini Araçları, Depolama Gezgini ek bileşenini içerir.

SAN’lar için Depolama Yöneticisi Araçları : SAN’lar için Depolama Yöneticisi Araçları, SAN’lar için Depolama Yöneticisi ek bileşenini ve provisionstorage.exe komut satırı aracını içerir.

Windows Sistem Kaynağı Yöneticisi Araçları : Windows Sistem Kaynağı Yöneticisi Araçları, Windows Sistem Kaynağı Yöneticisi ek bileşenini ve wsrmc.exe komut satırı aracını içerir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.