Wireless Ağlarda Bilgisayarınızı Korumak İçin İpuçları

ExCoder

Yeni üye
19 Haz 2014
32
0
Kablosuz ağların aksine wireless ağlarda bulunan bilgisayarlar oldukça güvensizdir.Bunun en önemli sebebi verilerin kablosuz ortamda diğer bilgisayarların görebileceği şekilde gitmesi.Diğer bilgisayarların bu verileri görebilmesini sağlayan wireshark gibi ağ trafiğini gözetleyen yazılımlar vardır.Peki ya biz bu durumda ne yapmalıyız?

1.İşletim sisteminizi kesinlikle güncelleyin.
Windowsa gelen güncelleştirmelerin 2 amacı vardır.1. amacı varolan yazılımları geliştirmek 2. amacı ise windows üzerinde bulunan güvenlik açıklarını kapatmak.2. kısım bizim için çok önemli.
Mesala işletim sisteminiz güncel değil ise aşağıda verdiğim linkteki güvenlik açığı şuan sizi tehdit ediyor.

link
haberde kapatılamadı dese de geçen günlerde kapatıldı bu açık microsoft tarafından.

2.Windows güvenlik programlarını mutlaka aktif edin.
Windows Defender ve Firewall programları mutlaka aktif olmalı özelliklede firewall.Firewall kapalı ise bilgisayarınız bir çok tehdide açık demektir.

3.Başka bir firewall yazılımı da kullanın.
Benim önerdiğim program comodo firewall.Bu program ile bilgisayarınızdaki programların hangi ip ye veri gönderdiğini ve hangi ip lerin sizin bilgisayarınıza veri gönderdiğini görebilirsiniz ve istediklerinizi engelleyebilirsiniz.Ayrıca anti-arp spoofing gibi bir çok saldırıyıda önlüyor.

4.Şifreleyin ve sık sık kilitleyin.
Bilgisayarınıza mutlaka zor wordlistler ile kırılamayacak bir şifre koymalısınız.Böylece bilgisayarınız uzaktan bağlantıya açılsa bile hackerın girmesi oldukça zorlaşacaktır.Bilgisayarınızın ayarlarından boşta beklediği zaman kendisini kitlemesi için ayarlayın kitledikten sonra otomatik olarak şifre ekranına düşeceğinden bu bilgisayarınıza giren bir hacker bile olsa arkanızdan iş çevirmesini önler.

5.Ağınızın güvenliği
Ben ağımdaki kişilere güveniyorum benim bilgisayarımı hackleyen olmaz demeyin.Kablosuz ağınıza dışardan bağlanan kişiler sizi hackleyebilir.Ağınızın şifresinin zor olması gerektiğini söylememe gerek yok herhalde ama burda önemli bir nokta daha var.Ağınızın şifreleme standartı için 2 seçenek var wpa/wpa2 ve wep.Wep şifreleme standartında önemli bir açık bulunuyor o yüzden kesinlikle wep kullanmayın.wpa/wpa2 kullanın.ağınızı gizli ağ yapmak size bir fayda sağlamaz.Ayrıca modem arayüzünüzden lan istemcileri menüsüne bakarak bağlı olan bilgisayarların isimlerini iplerini ve mac adreslerini görebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.